Линеарне једначине и системи линеарних једначина
Линеарна једначина са једном непознатом је једначина облика: a⋅x=b (или њена еквивалентна форма ax+b=c), где je са x означена променљива, а са a, b и c коефицијенти који су најчешће реални бројеви. За решење ове линеарне једначине важи следеће:
- ако је a≠0, онда је решење облика x=ba
- ако je a=0 и b=0, онда једначина има бесконачно много решења
- ако је a=0 и b≠0, онда једначина нема решења
Најједноставнији систем линеарних једначина је са две једначине и две непознате: a1x+b1y=c1a2x+b2y=c2 где су са x,y означене непознате, а са a1,a2,b1,b2,c1,c2 коефицијенти.
Систем има јединствено решење ако је a1b2−a2b1≠0 и можемо га решити тако што ћемо изразити једну непознату у једној од једначина, (на пример, ако је a1≠0, променљиву x из прве једначине као x=(c1−b1y)/a1) и уврстимо добијени израз у другу једначину. На тај начин добијамо једначину са једном непознатом y коју умемо да решимо, а на основу њене вредности знамо да израчунамо и вредност друге непознате x. Други начин за решавање оваквог система јесте да множењем ових једначина погодно одабраним коефицијенима ове једначине доведемо у стање да коефицијенти уз једну променљиву у овим једначинама буду супротни. Сабирањем овако добијених једначина добијамо линеарну једначину са једном непознатом коју знамо да решимо, а када имамо вредност једне непознате, једноставно добијамо и вредност друге непознате у систему.